Články Komentáře

Izrael a Palestina – historie a současnost » Studium

Jom Kippurská válka 1973 (fotogalerie)

Izraelský tank na Sinaji. (foto: IDF)

Během svátku Jom Kippur, 6. října 1973, zahájil Egypt a Sýrie koordinovaný, překvapivý vojenský útok na Izrael. Válka byla zahájena úmyslně během jednoho z nejvýznamnějších dní v židovském kalendáři, aby co nejvíce Izrael překvapila. Válka trvala od 6. do 25 října 1973.   … Přečíst celý článek »

Filed under: Historie, Ostatní, Studium, Zpravodajství

Další Palestinec zahynul v pašeráckém tunelu po egyptskou hranicí

Další Palestinec zahynul v pašeráckém tunelu po egyptskou hranicí

25letý Palestinec Belal Isleem zahynul v neděli ráno na následky zásahu elektřinou při práci v pašeráckém tunelu pod hranicí mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Zásah elektřinou mu způsobil okamžitou smrt. Během posledního týdne je to již několikátý incident, při kterém došlo uvnitř pašeráckých tunelů ke smrti. Minulý týden zemřeli dva Palestinci při výbuchu plynové láhve. Při jiném incidentu zahynuli tři Palestinci poté, co Egypťané při boji proti pašování zbraní do Pásma Gazy zaplavili jeden z tunelů splašky. Zdroj: The Palestine … Přečíst celý článek »

Filed under: Bezpečnost, Studium

5. září – Den, kdy zemřela olympijská myšlenka (video)

5. září – Den, kdy zemřela olympijská myšlenka (video)

Dnes uplynulo 39 let od události, která se vžila pod označením „Mnichovský masakr“ nebo „Olympijský masakr.“ Šlo o masakr izraelských sportovců na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Teroristický útok spáchala palestinská organizace Černé září a rozpoutala tak izraelskou odvetu, při které agenti Mossadu a příslušníci elitních izraelských jednotek likvidovali teroristy spojené s masakrem po celém světě. Zajímavostí je, že jedné z operací velel také současný izraelský ministr obrany a tehdejší velitel jednotky Sajeret Matkal … Přečíst celý článek »

Filed under: Bezpečnost, Bezpečnost, Studium, Zpravodajství

„Inženýr“ Jahja Ajáš – Palestinci ho uctívali, Izraelce děsil

„Inženýr“ Jahja Ajáš – Palestinci ho uctívali, Izraelce děsil

Jednou z předních postav palestinského terorismu byl Jahja Ajáš, který stál za celou řadou bombových teroristických útoků. Známý byl především svým „uměním“ sestavovat bomby. I dnes, 15 let po jeho smrti, je pro Palestince významnou osobností a jeho jméno je připomínáno při řadě různých příležitostí. Výjimkou nejsou televizní pořady, články nebo plakáty s jeho podobiznou. Pro Palestince byl hrdinou a dnes ho oslavují jako mučedníka. Pro Izraelce byl vrahem. Ajáš působil v období, kdy projít ze … Přečíst celý článek »

Filed under: Featured, Osobnosti, Palestinci, Studium

Národnostní a náboženské minority v izraelské armádě

Národnostní a náboženské minority v izraelské armádě

Mnozí považují izraelskou armádu za čistě židovskou záležitost. Toto tvrzení má však od pravdy daleko. Ač Židé tvoří většinu vojáků izraelské armády, relativně početná skupina je tvořena také vojáky náležejícími k národnostním nebo náboženským minoritám. Někteří z nich mají službu v armádě stejně jaké Židé povinnou, jiní v armádě slouží dobrovolně. Na počátku sloužili příslušníci menšin společně ve zvláštní jednotce známé pod označením Jednotka 300, od roku 1982 však bylo toto pravidlo zrušeno a tito vojáci jsou zařazováni … Přečíst celý článek »

Filed under: Bezpečnost, Studium

Izraelský volební systém

Izraelský volební systém

Izraelský parlament (Knesset) má 120 členů, kteří jsou voleni na čtyřleté funkční období. Volby do parlamentu jsou všeobecné, národní, přímé, rovné, tajné a proporcionální. všeobecné: voleb se mohou účastnit všichni Izraelci starší 18 let bez ohledu na rasu, náboženství, pohlaví, atd. národní: existuje jen jeden volební obvod přímé: parlament volí přímo voliči, ne soubor volitelů (jako např. v případě volby amerického prezidenta) rovné: všechny odevzdané hlasy mají rovnocennou hodnotu tajné: volba není veřejná, provádí se pomocí … Přečíst celý článek »

Filed under: Studium, Základní informace

Tzipi Livniová: Jestřáb nebo holubice?

Tzipi Livniová: Jestřáb nebo holubice?

ZÁKLADNÍ INFORMACE Tzipi Livniová, celým jménem Tzipora Malka Livniová, se narodila 8. července 1958 v Tel Avivu v Izraeli. Je dcerou Eitana Livniho a Sary Rosenbergové, bývalých prominentních členů organizace Irgun, třetí ze tří dětí. Tzipi Livniová je významnou izraelskou političkou a je považována za jednu z nejvlivnějších žen Izraele. V osobním životě je vdaná a má dvě děti. Hovoří kromě hebrejštiny také anglicky a francouzsky. AGENTKA MOSSADU S TITULEM Z PRÁV V letech 1976-1979 sloužila v izraelské armádě, … Přečíst celý článek »

Filed under: Izrael, Osobnosti, Studium

Deklarace nezávislosti Státu Izrael

Deklarace nezávislosti Státu Izrael

Země Izraelská je kolébkou židovského národa, zde byla formována jeho duchovní, náboženská a politická tvář, zde bojoval o státní samostatnost, zde vytvořil své národní i univerzální kulturní hodnoty a daroval světu nesmrtelnou Knihu knih. Násilím vyhnán ze své Země zůstal jí věrný v celé diaspoře a nikdy se nepřestal modlit a doufat v návrat do své Země a v obnovu politické svobody. Na základě historické a tradiční spjatosti usilovali Židé všech pokolení o opětovné navrácení staré … Přečíst celý článek »

Filed under: Dokumenty, Studium

Rozdělení mandátní Palestiny (1947)

Rozdělení mandátní Palestiny (1947)

Události, které předcházely rozdělení britské mandátní Palestiny: I po druhé světové válce spravovala území Palestiny (již značně okleštěné oddělením Jordánska a Golanských výšin) Velká Británie. Ta se však dostávala do stále větších problémů nejen na území samotné Palestiny, kde mezi sebou navzájem a také proti Britům bojovali Židé a Arabové, ale i ve svých koloniích a konec konců i doma. 15. února 1947 proto Británie oficiálně prohlásila, že předává problém Palestiny k vyřešení Organizaci spojených národů. … Přečíst celý článek »

Filed under: Historie, Studium

Vývoj vzájemných vztahů České republiky a Izraele

Vývoj vzájemných vztahů České republiky a Izraele

Málokterá země má tak dobré vztahy s Izraelem jako Česká republika. Vzájemné vztahy obou zemí prošly dlouhým vývojem a začaly se rodit vlastně již v době, kdy se Stát Izrael teprve utvářel a jeho vznik nebyl vůbec jistý. Podle mnohých historiků by Izrael první zatěžkávací zkoušky své existence bez pomoci Československa nepřežil. Tento názor zastávají i někteří izraelští politici, zastával je i úplně první izraelský premiér, David Ben Gurion. Jak se tedy vztah Izraele a … Přečíst celý článek »

Filed under: Featured, Historie, Studium