Články Komentáře

Izrael a Palestina – historie a současnost » Featured

Palestinská teroristka se podílela na vraždě 16letého chlapce, do Gazy se ale vrátit bála

Palestinská teroristka se podílela na vraždě 16letého chlapce, do Gazy se ale vrátit bála

Úterní výměna vězňů mezi Izraelem a Hamásem narazila hned ráno na komplikaci. Dvě palestinské vězeňkyně odmítly odcestovat do Pásma Gazy. Jednou z nich byla Mirijam Salim Tarabin pocházející z Jericha, která byla zatčena v roce 2005 a odsouzena k 8 letům a dvěma měsícům vězení. Měla být převezena do Pásma Gazy, kde žije její rodina. To však nejprve odmítla, později však s převozem do Gazy souhlasila. Druhou vězeňkyní, která odmítla odcestovat do Pásma Gazy, byla Amna Muna, která si v izraelském vězené … Přečíst celý článek »

Filed under: Bezpečnost, Featured, Zpravodajství

Na svobodu se dostane i jeden z aktérů lynče v Ramalláhu z roku 2000

Na svobodu se dostane i jeden z aktérů lynče v Ramalláhu z roku 2000

„Ehud Barak mi osobně slíbil, že tenhle terorista nikdy neuvidí denní světlo. Už ten den jsem věděl, že mi lhal. Všem jsem řekl, že to je jen otázka času, než dojde k další dohodě. Viděl jsem dohodu o Goldwasserovi a Regevovi a věděl jsem, že je jen otázkou času, než budou propuštěni vrazi mého bratra,“ řekl Michael Nuzritz, bratr Vadima Nuzritze, který byl v roce 2000 brutálním způsobem zlynčován a zavražděn v Ramalláhu. Na seznamu propouštěných vězňů, který byl … Přečíst celý článek »

Filed under: Bezpečnost, Featured, Zpravodajství

Potápění v Mrtvém moři? Něco na tom je (+video)

Potápění v Mrtvém moři? Něco na tom je (+video)

Když se řekne potápění a Izrael, většina z vás si asi představí Rudé moře, korálové útesy a barevné rybky. Málokoho asi napadne přemýšlet v tomto kontextu o Mrtvém moři. Mrtvé moře je pro potápění velmi speciální místo. Absence jakéhokoliv podpořeného života je tu totiž bohatě vykompenzována nádhernými solnými krystaly, které pokrývají celé dno a vytvářejí zajímavé útvary. Potápět se dá v Mrtvém moři celoročně, teplota vody se pohybuje mezi 18stupni v zimě až do 35 v létě a viditelnost podle … Přečíst celý článek »

Filed under: Cestování a zajímavosti, Featured, Příroda, Turismus, Zpravodajství

Mezi 500 nejlepšími vysokými školami světa je 7 izraelských

Mezi 500 nejlepšími vysokými školami světa je 7 izraelských

Studovat na izraelských vysokých školách se vyplatí. Podle žebříčku pro rok 2011 totiž patří mezi nejlepší vysoké školy světa. V tzv. šanghajském žebříčku nejlepších vysokých škol světa se mezi 500 nejlepšími umístilo hned 7 izraelských vysokých škol. Na nejvyšší místo na žebříčku se mezi izraelskými vysokými školami dostala Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, která obsadila 57. místo. Na 102-150 místě se dále umístil Weizmannův institut věd, Technion a Univerzita v Tel Avivu. Na 301-400 místě pak Univerzita Bar-Ilan a Ben … Přečíst celý článek »

Filed under: Featured, Ostatní, Zpravodajství

Američtí Mariňáci cvičí v Izraeli

Američtí Mariňáci cvičí v Izraeli

Rota amerických Mariňáků přicestovala do Izraele, kde bude měsíc cvičit boj ve městě ve speciálním výcvikovém středisku izraelské armády. Centrum je speciálně vybudováno pro výcvik vojáků pro boj ve městě. Jedná se v podstatě o uměle vybudované městečko, ve kterém si vojáci mohou v realistickém prostředí vyzkoušet a nacvičit postupy, které pak mohou využít v reálných operacích. Jsou zde vysoké budovy i úzké uličky. Rota příslušníků americké námořní pěchoty je tvořena mladými vojáky ve věku okolo 19let, tedy … Přečíst celý článek »

Filed under: Bezpečnost, Featured, Zpravodajství

Libanonská břišní tanečnice se objevila na pódiu s Izraelci a doma jí hrozí smrt

Libanonská břišní tanečnice se objevila na pódiu s Izraelci a doma jí hrozí smrt

Libanonská břišní tanečnice Johanna Fakhri si svým vystoupením na hudebním festivalu Hellfest ve francouzském Clisson zadělala na pořádné problémy. Tanečnice vystoupila 19. června na festivalu společně s izraelskou heavy metalovou kapelou Orphaned Land. To samo o sobě stačí, aby se vystavila trestnímu stíhání v rodném Libanonu, protože dle libanonských zákonů je jakákoliv veřejná interakce s Izraelci trestná. Tento postoj plyne z toho, že Libanon a Izrael jsou technicky stále ve válce. Johanna Fakhri však zašla ještě mnohem dál. Společně se … Přečíst celý článek »

Filed under: Featured, Kultura, Zpravodajství

„Inženýr“ Jahja Ajáš – Palestinci ho uctívali, Izraelce děsil

„Inženýr“ Jahja Ajáš – Palestinci ho uctívali, Izraelce děsil

Jednou z předních postav palestinského terorismu byl Jahja Ajáš, který stál za celou řadou bombových teroristických útoků. Známý byl především svým „uměním“ sestavovat bomby. I dnes, 15 let po jeho smrti, je pro Palestince významnou osobností a jeho jméno je připomínáno při řadě různých příležitostí. Výjimkou nejsou televizní pořady, články nebo plakáty s jeho podobiznou. Pro Palestince byl hrdinou a dnes ho oslavují jako mučedníka. Pro Izraelce byl vrahem. Ajáš působil v období, kdy projít ze … Přečíst celý článek »

Filed under: Featured, Osobnosti, Palestinci, Studium

Vývoj vzájemných vztahů České republiky a Izraele

Vývoj vzájemných vztahů České republiky a Izraele

Málokterá země má tak dobré vztahy s Izraelem jako Česká republika. Vzájemné vztahy obou zemí prošly dlouhým vývojem a začaly se rodit vlastně již v době, kdy se Stát Izrael teprve utvářel a jeho vznik nebyl vůbec jistý. Podle mnohých historiků by Izrael první zatěžkávací zkoušky své existence bez pomoci Československa nepřežil. Tento názor zastávají i někteří izraelští politici, zastával je i úplně první izraelský premiér, David Ben Gurion. Jak se tedy vztah Izraele a … Přečíst celý článek »

Filed under: Featured, Historie, Studium

Balfourova deklarace

Balfourova deklarace

Balfourova deklarace je datována 2. listopadu 1917 a jedná se o formální deklaraci postoje britské vlády směrem k židovské domovině na území, které ztratila Otomanská říše během první světové války. Dopis vyslovuje podporu vytvoření židovské domoviny v oblasti historické Palestiny za předpokladu, že nebudou porušena práva nežidovských obyvatel tohoto území, nebo Židů v jiných zemích.   Dopis byl vypracován a schválen 31. října 1917. Odesílatelem dopisu je tehdejší britský ministr zahraničí, Arthur James Balfour, příjemcem pak Lord … Přečíst celý článek »

Filed under: Dokumenty, Featured, Historie, Studium

Izraelský film zvítězil na festivalu v Karlových Varech

Izraelský film zvítězil na festivalu v Karlových Varech

Cenu Křišťálový glóbus si z Karlových Varů odváží film izraelského režiséra Josepha Madmonyho Restaurátor“ (v originálu se film jmenuje Boker Tov, Adon Fidelman). Děj filmu vypráví o panu Fidelmanovi, který provozuje spolu se svým společníkem restaurátorskou dílnu. Společník ale zemře a s restaurátorskou dílnou to jde od deseti k pěti. Fidelmanův syn, který se svým otcem nemá příliš dobré vztahy, by dílnu nejraději prodal, o tom však otec nechce ani slyšet. Jiskřička naděje přichází v okamžiku, kdy Fidelmanův učedník Anton … Přečíst celý článek »

Filed under: Featured, Kultura, Zpravodajství