Články Komentáře

Izrael a Palestina – historie a současnost » Bezpečnost

Další Palestinec zahynul v pašeráckém tunelu po egyptskou hranicí

Další Palestinec zahynul v pašeráckém tunelu po egyptskou hranicí

25letý Palestinec Belal Isleem zahynul v neděli ráno na následky zásahu elektřinou při práci v pašeráckém tunelu pod hranicí mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Zásah elektřinou mu způsobil okamžitou smrt. Během posledního týdne je to již několikátý incident, při kterém došlo uvnitř pašeráckých tunelů ke smrti. Minulý týden zemřeli dva Palestinci při výbuchu plynové láhve. Při jiném incidentu zahynuli tři Palestinci poté, co Egypťané při boji proti pašování zbraní do Pásma Gazy zaplavili jeden z tunelů splašky. Zdroj: The Palestine … Přečíst celý článek »

Filed under: Bezpečnost, Studium

5. září – Den, kdy zemřela olympijská myšlenka (video)

5. září – Den, kdy zemřela olympijská myšlenka (video)

Dnes uplynulo 39 let od události, která se vžila pod označením „Mnichovský masakr“ nebo „Olympijský masakr.“ Šlo o masakr izraelských sportovců na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Teroristický útok spáchala palestinská organizace Černé září a rozpoutala tak izraelskou odvetu, při které agenti Mossadu a příslušníci elitních izraelských jednotek likvidovali teroristy spojené s masakrem po celém světě. Zajímavostí je, že jedné z operací velel také současný izraelský ministr obrany a tehdejší velitel jednotky Sajeret Matkal … Přečíst celý článek »

Filed under: Bezpečnost, Bezpečnost, Studium, Zpravodajství

Národnostní a náboženské minority v izraelské armádě

Národnostní a náboženské minority v izraelské armádě

Mnozí považují izraelskou armádu za čistě židovskou záležitost. Toto tvrzení má však od pravdy daleko. Ač Židé tvoří většinu vojáků izraelské armády, relativně početná skupina je tvořena také vojáky náležejícími k národnostním nebo náboženským minoritám. Někteří z nich mají službu v armádě stejně jaké Židé povinnou, jiní v armádě slouží dobrovolně. Na počátku sloužili příslušníci menšin společně ve zvláštní jednotce známé pod označením Jednotka 300, od roku 1982 však bylo toto pravidlo zrušeno a tito vojáci jsou zařazováni … Přečíst celý článek »

Filed under: Bezpečnost, Studium

Jednotka Oketz – psí bojovníci

Jednotka Oketz – psí bojovníci

Jednou z jednotek izraelské armády je jednotka s názvem Oketz. Řadí se mezi tzv. sayeret, tedy speciální jednotky a jedná se o jednotku služebních psů a psovodů. Jednotka byla dlouhé roky držena v tichosti, protože zejména ti kteří přežili holokaust měli stále v živé paměti vzpomínku na nacisty, kteří proti nim štvali psy. Dnes už je ale situace jiná a jednotka patří mezi vysoce ceněné. Jen málo velitelů se rozhodne vyrazit do akce bez podpory čtyřnohých vojáků z Oketz. Jen … Přečíst celý článek »

Filed under: Bezpečnost, Studium