Články Komentáře

Izrael a Palestina – historie a současnost » Politika, Zpravodajství » Palestinci se rozhodli – požadavek na plnoprávné členství v OSN podají 20. září

Palestinci se rozhodli – požadavek na plnoprávné členství v OSN podají 20. září

OSN

Ministr zahraničních věcí Palestinské samosprávy Rijad Al-Malki v sobotu oficiálně oznámil, že Palestinci vznesou požadavek na členství v OSN 20. září. Požadavek předá generálnímu tajemníkovi Mahmúd Abbás. Ban Ki-moon by pak podle něj po schválení Valným shromážděním měl předat věc k řešení Radě bezpečnosti. Té bude v září předsedat Libanon, který bude mít jako předsedající stát pravomoc zařadit otázku na pořad jednání a nechat o ní hlasovat.

Pravděpodobnost, že Palestinská samospráva získá členství v OSN je nicméně malá. I pokud Valné shromáždění palestinský požadavek schválí, rozhodovací pravomoc má právě Rada bezpečnosti. Předsedající Libanon může otázku navrhnout k hlasování, najde se však minimálně jeden stát, který bude hlasování vetovat. Spojené státy se již několikrát nechaly slyšet, že palestinský krok považují za jednostranný krok, který nehodlají podpořit. Objevilo se také varování, že by Spojené státy mohly Palestincům sáhnout na přísun financí.

Kancelář izraelského premiéra obvinila Palestince, že se prostřednictvím tohoto kroku chtějí domáhat zřízení vlastního státu a to pouze na základě jednostranného aktu, tedy bez jednání. Podle premiéra Netanjahua je však jediné možné řešení vleklého problému a tím je vyjednávání. Situaci využila také opoziční strana Kadima, která ústy Tzipi Livniové obvinila z palestinského postupu Netanjahua. Ten podle ní zapříčinil jednostranný palestinský požadavek tím, že nepochopil situaci a odmítl jednání.

Zdroj: , Jerusalem Post

Be Sociable, Share!

Autor admin

Filed under: Politika, Zpravodajství · Štítky: , ,

Komentáře jsou uzavřeny.