Články Komentáře

Izrael a Palestina – historie a současnost » Dokumenty

Deklarace nezávislosti Státu Izrael

Deklarace nezávislosti Státu Izrael

Země Izraelská je kolébkou židovského národa, zde byla formována jeho duchovní, náboženská a politická tvář, zde bojoval o státní samostatnost, zde vytvořil své národní i univerzální kulturní hodnoty a daroval světu nesmrtelnou Knihu knih. Násilím vyhnán ze své Země zůstal jí věrný v celé diaspoře a nikdy se nepřestal modlit a doufat v návrat do své Země a v obnovu politické svobody. Na základě historické a tradiční spjatosti usilovali Židé všech pokolení o opětovné navrácení staré … Přečíst celý článek »

Filed under: Dokumenty, Studium

Balfourova deklarace

Balfourova deklarace

Balfourova deklarace je datována 2. listopadu 1917 a jedná se o formální deklaraci postoje britské vlády směrem k židovské domovině na území, které ztratila Otomanská říše během první světové války. Dopis vyslovuje podporu vytvoření židovské domoviny v oblasti historické Palestiny za předpokladu, že nebudou porušena práva nežidovských obyvatel tohoto území, nebo Židů v jiných zemích.   Dopis byl vypracován a schválen 31. října 1917. Odesílatelem dopisu je tehdejší britský ministr zahraničí, Arthur James Balfour, příjemcem pak Lord … Přečíst celý článek »

Filed under: Dokumenty, Featured, Historie, Studium

Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 194

Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 194

United Nations General Assembly Resolution 194 (III) 11 December 1948 The General Assembly, Having considered further the situation in Palestine, 1. Expresses its deep appreciation of the progress achieved through the good offices of the late United Nations Mediator in promoting a peaceful adjustment of the future situation of Palestine, for which cause he sacrificed his life; and Extends its thanks to the Acting Mediator and his staff for their continued efforts and devotion to duty in Palestine; 2. Establishes … Přečíst celý článek »

Filed under: Dokumenty, Studium

Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 181 (o rozdělení Palestiny)

Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 181 (o rozdělení Palestiny)

181 (II). Future government of Palestine The General Assembly, Having met in special session at the request of the mandatory Power to constitute and instruct a Special Committee to prepare for the consideration of the question of the future Government of Palestine at the second regular session; Having constituted a Special Committee and instructed it to investigate all questions and issues relevant to the problem of Palestine, and to prepare proposals for the … Přečíst celý článek »

Filed under: Dokumenty, Studium