Izrael a Palestina – historie a současnost » Historie
Jom Kippurská válka 1973 (fotogalerie)
Během svátku Jom Kippur, 6. října 1973, zahájil Egypt a Sýrie koordinovaný, překvapivý vojenský útok na Izrael. Válka byla zahájena úmyslně během jednoho z nejvýznamnějších dní v židovském kalendáři, aby co nejvíce Izrael překvapila. Válka trvala od 6. do 25 října 1973. … Přečíst celý článek »
Filed under: Historie, Ostatní, Studium, Zpravodajství
Rozdělení mandátní Palestiny (1947)
Události, které předcházely rozdělení britské mandátní Palestiny: I po druhé světové válce spravovala území Palestiny (již značně okleštěné oddělením Jordánska a Golanských výšin) Velká Británie. Ta se však dostávala do stále větších problémů nejen na území samotné Palestiny, kde mezi sebou navzájem a také proti Britům bojovali Židé a Arabové, ale i ve svých koloniích a konec konců i doma. 15. února 1947 proto Británie oficiálně prohlásila, že předává problém Palestiny k vyřešení Organizaci spojených národů. … Přečíst celý článek »
Vývoj vzájemných vztahů České republiky a Izraele
Málokterá země má tak dobré vztahy s Izraelem jako Česká republika. Vzájemné vztahy obou zemí prošly dlouhým vývojem a začaly se rodit vlastně již v době, kdy se Stát Izrael teprve utvářel a jeho vznik nebyl vůbec jistý. Podle mnohých historiků by Izrael první zatěžkávací zkoušky své existence bez pomoci Československa nepřežil. Tento názor zastávají i někteří izraelští politici, zastával je i úplně první izraelský premiér, David Ben Gurion. Jak se tedy vztah Izraele a … Přečíst celý článek »
Balfourova deklarace
Balfourova deklarace je datována 2. listopadu 1917 a jedná se o formální deklaraci postoje britské vlády směrem k židovské domovině na území, které ztratila Otomanská říše během první světové války. Dopis vyslovuje podporu vytvoření židovské domoviny v oblasti historické Palestiny za předpokladu, že nebudou porušena práva nežidovských obyvatel tohoto území, nebo Židů v jiných zemích. Dopis byl vypracován a schválen 31. října 1917. Odesílatelem dopisu je tehdejší britský ministr zahraničí, Arthur James Balfour, příjemcem pak Lord … Přečíst celý článek »
Dělení britského mandátního území
Dělení britské mandátní Palestiny proběhlo v několika fázích a zcela jasně odráží tehdejší rozdělení moci. Palestina byla až do konce 1. světové války součástí Otomanské říše, která ale o toto území během zmíněné války přišla. Konference v San Remu v roce 1920, svěřila mandát nad částí bývalé Otomanské říše (zeměpisně je možné toto území vymezit jako Zajordánsko a Předjordánsko (případně Země Izrael, Palestina nebo Jižní Sýrie) Velké Británii. Zde tedy máme celek – 100% území o … Přečíst celý článek »
Nejnovější komentáře