Články Komentáře

Izrael a Palestina – historie a současnost » Osobnosti

„Inženýr“ Jahja Ajáš – Palestinci ho uctívali, Izraelce děsil

„Inženýr“ Jahja Ajáš – Palestinci ho uctívali, Izraelce děsil

Jednou z předních postav palestinského terorismu byl Jahja Ajáš, který stál za celou řadou bombových teroristických útoků. Známý byl především svým „uměním“ sestavovat bomby. I dnes, 15 let po jeho smrti, je pro Palestince významnou osobností a jeho jméno je připomínáno při řadě různých příležitostí. Výjimkou nejsou televizní pořady, články nebo plakáty s jeho podobiznou. Pro Palestince byl hrdinou a dnes ho oslavují jako mučedníka. Pro Izraelce byl vrahem. Ajáš působil v období, kdy projít ze … Přečíst celý článek »

Filed under: Featured, Osobnosti, Palestinci, Studium

Tzipi Livniová: Jestřáb nebo holubice?

Tzipi Livniová: Jestřáb nebo holubice?

ZÁKLADNÍ INFORMACE Tzipi Livniová, celým jménem Tzipora Malka Livniová, se narodila 8. července 1958 v Tel Avivu v Izraeli. Je dcerou Eitana Livniho a Sary Rosenbergové, bývalých prominentních členů organizace Irgun, třetí ze tří dětí. Tzipi Livniová je významnou izraelskou političkou a je považována za jednu z nejvlivnějších žen Izraele. V osobním životě je vdaná a má dvě děti. Hovoří kromě hebrejštiny také anglicky a francouzsky. AGENTKA MOSSADU S TITULEM Z PRÁV V letech 1976-1979 sloužila v izraelské armádě, … Přečíst celý článek »

Filed under: Izrael, Osobnosti, Studium

Jicchak Rabin (1922-1995)

Jicchak Rabin (1922-1995)

Jicchak Rabin se narodil 1. března 1922 v Jeruzalémě a vyrostl v Tel Avivu, kam se jeho rodina přestěhovala, když mu byl rok. V roce 1940 ukončil střední zemědělskou školu Kaduri a plánoval studium na univerzitě ve stejném oboru. Nakonec ale vzhledem k okolnostem, ve kterých se nově vznikající stát nalézal, vstoupil do armády a k vysokoškolskému studiu se již nedostal. Velká část jeho života pak byla spjata s armádou. Vojenská kariéra V roce 1941 … Přečíst celý článek »

Filed under: Izrael, Osobnosti, Studium