Články Komentáře

Izrael a Palestina – historie a současnost » Cestování a zajímavosti

Jeruzalém ve fotografiích (fotogalerie)

Jeruzalém ve fotografiích (fotogalerie)

Jeruzalém je hlavním městem Izraele a také cílem mnohých turistů a poutníků. Má svou moderní i tradiční tvář a neopakovatelnou atmosféru, díky které sem přijíždějí návštěvníci z celého světa.       … Přečíst celý článek »

Filed under: Cestování a zajímavosti, Města, Ostatní, Zpravodajství

Na minutu v… Druhém jeruzalémském chrámu (video)

Na minutu v… Druhém jeruzalémském chrámu (video)

Izraelské muzeum v Jeruzalémě vystavuje také model Druhého jeruzalémského chrámu. Model znázorňuje vzhled Jeruzalémě v době před rokem 66. Druhý chrám byl rekonstruovaný Jeruzalémský chrám, který stál od roku 518 př. n. l. do roku 70 n. l. Během tohoto období byl centrem židovských bohoslužeb, které zahrnovaly i oběti známé jako korbanot‎‎. Šalamounův chrám, taktéž známý jako První chrám byl zničen roku 586 př. n. l., když byli Židé v babylonském zajetí. Druhý … Přečíst celý článek »

Filed under: Cestování a zajímavosti, Zajímavosti

Gilo – jeruzalémská čtvrť nebo židovská osada?

Gilo – jeruzalémská čtvrť nebo židovská osada?

Jeruzalémská čtvrť Gilo vzbudila v poslední době mnoho debat kvůli plánu izraelské vlády na výstavbu dalších bytových jednotek. Málo se však píše o tom, co vlastně Gilo je, kde leží a proč vzbuzuje tak kontroverzní reakce. Obecně se Gilo charakterizuje jako čtvrť nebo židovská osada ve východním Jeruzalémě. Znamená to, že leží za tzv. Zelenou linií, tedy dočasnou hranicí příměří, které bylo uzavřeno mezi Izraelem a okolními státy po první izraelsko-arabské válce. Zelená linie není faktickou hranicí … Přečíst celý článek »

Filed under: Cestování a zajímavosti, Města

Potápění v Mrtvém moři? Něco na tom je (+video)

Potápění v Mrtvém moři? Něco na tom je (+video)

Když se řekne potápění a Izrael, většina z vás si asi představí Rudé moře, korálové útesy a barevné rybky. Málokoho asi napadne přemýšlet v tomto kontextu o Mrtvém moři. Mrtvé moře je pro potápění velmi speciální místo. Absence jakéhokoliv podpořeného života je tu totiž bohatě vykompenzována nádhernými solnými krystaly, které pokrývají celé dno a vytvářejí zajímavé útvary. Potápět se dá v Mrtvém moři celoročně, teplota vody se pohybuje mezi 18stupni v zimě až do 35 v létě a viditelnost podle … Přečíst celý článek »

Filed under: Cestování a zajímavosti, Featured, Příroda, Turismus, Zpravodajství

Na minutu u … etiopských Židů (+video)

Na minutu u … etiopských Židů (+video)

Etiopští Židé se sami označují jako potomci jednoho z deseti ztracených kmenů Izraele, které se ztratily po zničení Šalamounova chrámu, konkrétně kmene Dan. Další legendy je označují jako potomky hebrejského kmene, který se oddělil během exodu z Egypta či jako potomky doprovodu přiděleného králem Šalomounem legendární královně ze Sáby, či jejího syna Minilika I. Většina soudobých vědců však tvrdí, že jejich původ, lze spíš nalézt ve vlivu semitské a židovské kultury, které pronikaly do Etiopie z … Přečíst celý článek »

Filed under: Cestování a zajímavosti, Ostatní, Zajímavosti, Zpravodajství

Na minutu v… Neve Tzedek (video)

Na minutu v… Neve Tzedek (video)

Neve Tzedek leží na jihozápadním okraji centrální části Tel Avivu, na pobřeží Středozemního moře, v nadmořské výšce okolo 10 metrů. Byl založen v roce 1887, tedy celých 22let před založením Tel Avivu, několika rodinami, které pro sebe hledaly klidnější místo k životu, než byla přelidněná Jaffa. Rozrůstající se Tel Aviv ale po čase dosáhl až sem a z Neve Tzedek se stala jedna z jeho čtvrtí. Zástavba má charakter husté městské výstavby s velkým podílem starých nízkých budov. Podél moře … Přečíst celý článek »

Filed under: Cestování a zajímavosti, Města, Ostatní, Zpravodajství

Na minutu v… přístavu v Akko (video)

Na minutu v… přístavu v Akko (video)

Akko leží v nadmořské výšce 10 metrů na severním hrotu haifského zálivu. Jde o přístavní město, které je vzdáleno 13 kilometrů severně od Haify. Obcí prochází pobřežní železniční trať. Nachází se tu železniční stanice Akko. Akko sloužilo jako obchodní centrum již od dob osídlení území Féničany. V dobách novozákonních byl znám jako Ptolemaios. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a opět osvobozeno. Bylo posledním křižáckým městem ve Svaté zemi. Během Napoleonova blízkovýchodního tažení v roce … Přečíst celý článek »

Filed under: Cestování a zajímavosti, Města, Ostatní, Zpravodajství

Na minutu v… Mea Šearim (video)

Na minutu v… Mea Šearim (video)

Mea Šearim vznikla v roce 1874 jako druhé osídlení mimo zdi jeruzalémského starého města zakoupením kusu půdy. Staré město bylo v tu dobu přelidněné a vybudováním Mea Šearim se měly zlepšit životní podmínky místních. Dnes je Mea Šearim v centru Jeruzaléma a naprostou většinu jejích obyvatel tvoří Charedim. Ulice si zachovaly nádech východoevropského štetlu a život zde je přísně svázán s židovským právem, modlitbou a studiem židovských textů. Mea Šerim tak tvoří kontrast jinak moderní izraelské společnosti. Právě to láká do … Přečíst celý článek »

Filed under: Cestování a zajímavosti, Města, Ostatní, Zpravodajství

Biblická Zoo v Jeruzalémě

Biblická Zoo v Jeruzalémě

Turisté navštěvují Jeruzalém zejména kvůli věhlasným památkám z dávné historie. Zeď nářků, mešita Al-Aksá, Bazilika Svatého hrobu, Skalní dóm, Citadela… to jsou nejoblíbenější turistické cíle v Jeruzalémě vůbec. Pokud si však chcete na chvíli odpočinout od historie a opustit na chvíli křivolaké uličky Starého města, zkuste se vydat třeba do míst, kde rádi tráví volné chvíle místní. Jedním z nich je zoologická zahrada. Nese název Biblická a dá se tu strávit krásný odpočinkový půlden. Zejména pokud se na … Přečíst celý článek »

Filed under: Cestování a zajímavosti, Příroda

Nejkrásnější izraelské pláže

Nejkrásnější izraelské pláže

Izrael nejsou jen památky a svatá místa, ale také pláže a moře. Vždyť Izraelské břehy omývají moře hned tři. Nejdelší pobřeží je smáčeno Středozemním mořem, nejjižnější cíp Izraele mořem Rudým a snad každý turista si chce aspoň na chvíli vyzkoušet jaké je to vznášet se v Mrtvém moři. Většina turistů se zájmem o památky přijíždí do Izraele na jaře nebo na podzim, protože v tu dobu ještě není takové horko jako v létě. Nemusejí však rezignovat ani na … Přečíst celý článek »

Filed under: Cestování a zajímavosti, Příroda